czwartek, 17 lutego 2011

Darmowe Oprogramowanie Do Wykrywania, Zabezpieczania oraz Usuwania Spywarów

Usuwanie SPYWARE ADWARE

Jak można stwierdzić że coś jest nie tak z moim komputerem.
Jeżeli kiedykolwiek niezauważenie zainstalowane zostało w twoim systemie oprogramowanie, którego nie znasz, wyskakują niespodziewanie okienka z reklamami, z głośników wydobywa się dźwięk z reklam albo muzyka (nie mówię tutaj o dźwięku z reklam ze stron które aktualnie odwiedzasz), zmieniła się Twoja strona startowa, lub wyniki szukania wyświetlają informacje strona nie znaleziona (404 file not found page) jest duże prawdopodobieństwo że Twoim systemem "zawładnął" program typu spyware, adware, trojan, hijacker lub dialer (następnych postach postaram się wytłumaczyć co która z nazw oznacza :-)) .
Inaczej mówiąc oprogramowanie które jest zainstalowane przekazuje coś do autora tego oprogramowania (lub do strony która to zainstalowała) - prawdopodobnie to strona którą odwiedziłeś. 
Adware to rodzaj oprogramowania który wyświetla reklamy, i to nie chodzi o reklamy  które są wyświetlane na stronie internetowej tylko reklamy lub dźwięki które wyświetlane są w wyskakujących nagle okienkach
(tak zwanych pop-up). Adware dodawany jest do darmowego oprogramowania.
Trojan jest to oprogramowanie które omijając zabezpieczenia systemu pozwala autorowi oprogramowania wgrać do systemu co tylko chce.
Poniżej podamy strony z linkami do oprogramowani darmowego które pozwoli nam pozbyć lub uchronić nas przed tego typu przykrościami i nie chodzi mi tutaj o komercyjne oprogramowanie. 



Adware
Adware firmy Lavasoft jest chyba pierwszym tego typu oprogramowaniem do Adaware wykrywa i usuwa zagrożenia typu spyware, adware, trojany, hijacker, dialery, malware software, keylogger i rootkity.
Wszystkie tego typu zagrożenia mogą być rozpoznawane oraz usuwane ale należy pamiętać o aktualizacji tego typu oprogramowania. W wersji PLUS która jest płatna wykrywa i usuwa także virusy.


Microsoft Defender

Microsoft Windows Defender dla Windows XP and 2003 jest dostępny za darmo dla legalnych użytkowników jeżeli posiadacie wersję 64bit Windows należy ściągną wersję odpowiednią czyli 64 bitową.

Spybot Serch&Destroy

Jeden z najlepszych programów do wykrywania i usuwania jest aktualnie za darmo. Wykrywa i usuwa zagrożenia typu spyware, adware, trojany, hijacker, dialery, malware software, keylogger. Działa pod Windows



SUPERAntiSpyware -- AntiAdware, AntiSpyware, AntiMalware







Ten Anty-spyware przeszukuje dyski pamięci zewnętrzne pamięć w komputerze i rejestry pod kontem adwarów spywarów trojanów robaków i innych zagrożeń.








SpywareBlaster




Ten fajny program chroni przed szpiegami w przeglądarkach specjalną wersją zagrożeń napisanych przy pomocy technologi ActiveX controls które mogą się wkraść do naszej przeglądarki. Ten program także blokuje cookie z większości stron które są znane ze szpiegowania. 






środa, 16 lutego 2011

Kable do sieci informatycznych UTP S-UTP S-STP

Kable typu "ethernet" zadomowiły się w naszych mieszkaniach na dobre. Już prawie każdy wie jak je podłączyć do komputera żeby połączyć się z internet a niektórzy nawet wiedzą jak taki kabelek "zarobić" jak się urwie połamie, nawet bez fachowej zaciskarki ;-).

W poniższym artykule postaram się pokazać różnice pomiędzy różnymi typami tego rodzaju kabli oraz dla kogo lub dla jakiego typu sieci się przydadzą.

UTP
Kable typu UTP - (Unshieldet Twisted Pair) (Nieekranowana Para Skręcona)
Popularna skrętka wykorzystywana jest do kablowania popularnych sieci komputerowych Ethernet od 10/100/1000Base-T. Okablowanie w standardzie 5e posiada przepustowość do 100 MHz, co pozwala wykorzystywać tego typu kabel do sieci GigabitEthernet.



STP
Kable typu STP - (Shieldet Twisted Pair)




S-UTP
Kable typu S-UTP 

S-STP




Porównanie niektórych starych i nowych skrótów dotyczących kabli według standardów ISO/IEC 11801:

Stara
Nazwa
Nowa
Nazwa
Ekranowanie
Kabla
Osłona
pary
UTPU/UTPbrakbrak
FTPF/UTPfoliabrak
STPU/FTPbrakfolia
S-FTPSF/UTPfolia, plecionkanone
S-STPS/FTPplecionkafolia

Plecionka z drutu miedzianego

Przyjmowane oznaczenia to:
  • U – nieekranowane (ang. unshielded)
  • F – ekranowane folią (ang. foiled)
  • S – ekranowane siatką (ang. shielded)
  • SF – ekranowane folią i siatką
Kategorie skrętki wg europejskiej normy EN 50171:
  • klasa A – realizacja usług telefonicznych z pasmem częstotliwości do 100 kHz;
  • klasa B – okablowanie dla aplikacji głosowych i usług terminalowych z pasmem częstotliwości do 4 MHz;
  • klasa C (kategoria 3) – obejmuje typowe techniki sieci LAN wykorzystujące pasmo częstotliwości do 16 MHz
  • klasa D (kategoria 5) – dla szybkich sieci lokalnych, obejmuje aplikacje wykorzystujące pasmo częstotliwości do 100 MHz;
  • klasa E (kategoria 6) – rozszerzenie ISO/IEC 11801/TlA wprowadzone w 1999, obejmuje okablowanie, którego wymagania pasma są do częstotliwości 250 MHz (przepustowość rzędu 200 Mb/s). Przewiduje ono implementację Gigabit Ethernetu (4x 250 MHz = 1 GHz) i transmisji ATM 622 Mb/s;
  • klasa EA (kategoria 6A) – wprowadzona wraz z klasą FA przez ISO/IEC 11801 2002:2 Poprawka 1. Obejmuje pasmo do częstotliwości 500 MHz;
  • klasa F (kategoria 7) – opisana w ISO/IEC 11801 2002:2. Możliwa jest realizacja aplikacji wykorzystujących pasmo do 600 MHz. Różni się ona od poprzednich klas stosowaniem kabli typu S/FTP (każda para w ekranie plus ekran obejmujący cztery pary) łączonych ekranowanymi złączami. Dla tej klasy okablowania jest możliwa realizacja systemów transmisji danych z prędkościami przekraczającymi 1 Gb/s;
  • klasa FA (kategoria 7A) – wprowadzona przez ISO/IEC 11801 2002:2 Poprawka 1. Obejmuje pasmo do częstotliwości 1000 MHz;