środa, 23 listopada 2011

Darmowa alternatywa dla Partition Magica.

Darmowa alternatywa dla Partition Magica.

 Czasami zdarza się że trzeba zmienić rozmiar partycji. Niestety nie w każdym systemie jest to możliwe "naturalnie". Nie każdy system ma "zaszyty" program do zmiany rozmiaru partycji. Jest dużo programów które służą do zmiany rozmiaru partycji. Pokażę tutaj te które są darmową alternatywą dla Partition Magica. Można je ściągnąć z internetu oraz korzystać z nich zupełnie za darmo. Do popularnych programów z tej kategorii należą: GParted, Gparted LiveCD, Ranish Partition Manager, Parted Magic LiveCD, Partition Logic, EASEUS Partition Manager, Fdisk. Szczególną uwagę zasługują programy z końcówką LiveCD gdyż te wersje można nagrać na płycie CD i można używać je bez systemu operacyjnego nie trzeba ich instalować. Tym bardziej jest to wygodne, że zmiana rozmiaru partycji tak naprawdę przydaje się dość rzadko.



Linki do programów

QTParted:
http://qtparted.sourceforge.net/index.en.html
GParted:
http://gparted.sourceforge.net/
GParted LiveCD:
http://gparted.sourceforge.net/livecd.php
Parted Magic LiveCD:
http://www.download.com/Parted-Magic-LiveCD/3000-2094_4-10663999.html
Ranish Partition Manager:
http://www.ranish.com/part/
Partition Logic:
http://visopsys.org/partlogic/index.html
EASEUS Partition Manager:
http://www.partition-tool.com/
Partition resizer(MS-Dos):
http://www.softpedia.com/get/System/Hard-Disk-Utils/Partition-Resizer.shtml
FDisk GNU/Linux:
zawarty w systemach darmowych spod znaku LINUX

czwartek, 31 marca 2011

AVG TUNEUP 2011 pierwszy kontakt

AVG TUNEUP 2011 pierwszy kontakt
Kilka dni temu dostaliśmy do testowania nowy produkt firmy znanej z programów antywirusowych AVG - PC TUNEUP 2011. Jest to program typu „szwajcarski scyzoryk” do naprawy i przyśpieszania systemów operacyjnych z rodziny Microsoft Windows. W skład systemu wchodzą defragmentator dysków, program do czyszczenia dysków, zbiór programów do konserwacji rejestrów, monitor systemu, a także zestaw opcji wspomagających użytkownika w utrzymaniu prywatności, optymalizację, przyśpieszaniu połączenia internetowego, przywracanie po awarii.
Program ma także ciekawą funkcję, "porady". Funkcja "porady" skanuje komputer i sugeruje jakie funkcje uważa za zbytecznie włączone lub jakie powinniśmy włączyć.



W naszym laboratorium testowaliśmy program na systemie Windows 7 Professional 32 bit. Instalacja programu przebiega standartowo. Należy przeczytać oraz wyrazić zgodę na propozycje licencji oraz wybrać katalog pozycji programu i pozycji skrótów do programu.
Po zainstalowaniu aplikacji program jest gotowy do skanowania systemu. Skanowanie systemu przebiega w zależności od ilości zainstalowanych programów oraz jakości systemu. Program pokaże nam jakie błędy wykrył i tu ciekawostka nowy świeżo zainstalowany system posiada według AVG drobne błędy więc albo program jest zbyt dokładny lub system MS jest od samego początku wg. Autora programu błędny ;).
Po kliknięciu napraw błędy oraz odczekaniu odpowiedniej ilości czasu możemy wyświetlić raport w formacie html który jest wyjątkowo przejrzysty.

Fiszka Porady sugeruje po skanowaniu systemu które funkcje systemu są nam zbędne według oczywiście Tuneup-a. Po sugestii z program także wykona za nas odpowiednie modyfikacje nie wymuszając na nas znajomości pozycji danych funkcji w systemie.


Fiszka wydajność daje nam możliwość monitoringu „online” podstawowych parametrów systemu operacyjnego. Takie parametry jak CPU RAM czy Dysk twardy oraz ostatnimi czasy tak ważny dla nas parametr jak monitorowanie stanu wykorzystania karty sieciowej.

Jedną z bardzie przydanych funkcji Tuneap-a jest przy Widoku szczegółowym w monitoringu systemu jest Ocena bezpieczeństwa procesu aktualnie załadowanego do pamięci. Jeżeli proces jest nie znany lub niebezpieczny jest podświetlany inną ikonką można pod prawym klawiszem myszy sprawdzić (niestety w języku angielskim) na stronach Fileinspect co dany plik robi.
W części zaawansowanej mamy dość dużo opcji i funkcji dlatego omówię tylko te według mnie bardziej istotne. Ostatnio dość rzadko spotykana funkcja w programach użytkowych z jaką kiedyś się spotykałem jest defragmentacja rejestru oczywiście ma lepiej wcześnie sprawdzić jaki jest stan naszego rejestru i oczywiście dać wyczyścić przez program zbędnych wpisów. AVG Registry Defrag bo tak nazywa się nasz funkcja w TUNEUP-e po analizie rejestru pokazuje nam na wykresie jakie uzyskamy korzyści z defrgmentacji rejestru. Oczywiście po defragmentacji rejestru system musi być przeładowany.
Inną dość ważną i innowacyjną funkcją w programie TUNEUP 2011 jest możliwość przyśpieszania w właściwie parametryzowania stosu IP a co za tym idzie łącza internetowego.
I tak jest możliwość automatycznego przyśpieszenia parametrów stosu IP tj. to co zaproponuje program, jak i samemu zmiany parametrów jeśli wiemy które parametry są dla nas istotne. Zaletą ręcznej parametryzacji są dosyć jasne komentarze dotyczące parametrów stosu IP.
W TUNEUP-ie znajdziemy także kontrole programów startowych. Dzięki tej funkcji możemy znaczenie zredukować ilość programów uruchamianych przy starcie. AVG startup manager pokazuje jakie programy są uruchamiane i daje możliwość wyłączenie tych z których nie używamy.
Podobną funkcje ma menedżer usług. Pokazuje nam które usługi są uruchamiane oraz daje możliwość wyłączenia zbędnych usług. Natomiast sugerowanie które z usług są zbędne daje nam funkcja porady.
W programie TUNEUP mamy do dyspozycji także menedżera dezinstalacji dzięki niemu możemy pozbyć się niechcianych aplikacji z systemu. Dodatkowo aplikacja TUNEUP podaj nam szczegółowe dane dotyczące aplikacji np. rozmiar miejsce oraz jak często dana aplikacja jest używana, a także czy dana aplikacja jest uważana bezpieczną przez TUNEUP-a.


To były tylko wybrane funkcje systemu TUNEUP, myślę że każdy użytkownik znajdzie coś ciekawego w programie TUNEUP dla siebie. Program jest godny polecenia szczególnie osobą które wiedzieć co w ich systemie piszczy…

czwartek, 17 lutego 2011

Darmowe Oprogramowanie Do Wykrywania, Zabezpieczania oraz Usuwania Spywarów

Usuwanie SPYWARE ADWARE

Jak można stwierdzić że coś jest nie tak z moim komputerem.
Jeżeli kiedykolwiek niezauważenie zainstalowane zostało w twoim systemie oprogramowanie, którego nie znasz, wyskakują niespodziewanie okienka z reklamami, z głośników wydobywa się dźwięk z reklam albo muzyka (nie mówię tutaj o dźwięku z reklam ze stron które aktualnie odwiedzasz), zmieniła się Twoja strona startowa, lub wyniki szukania wyświetlają informacje strona nie znaleziona (404 file not found page) jest duże prawdopodobieństwo że Twoim systemem "zawładnął" program typu spyware, adware, trojan, hijacker lub dialer (następnych postach postaram się wytłumaczyć co która z nazw oznacza :-)) .
Inaczej mówiąc oprogramowanie które jest zainstalowane przekazuje coś do autora tego oprogramowania (lub do strony która to zainstalowała) - prawdopodobnie to strona którą odwiedziłeś. 
Adware to rodzaj oprogramowania który wyświetla reklamy, i to nie chodzi o reklamy  które są wyświetlane na stronie internetowej tylko reklamy lub dźwięki które wyświetlane są w wyskakujących nagle okienkach
(tak zwanych pop-up). Adware dodawany jest do darmowego oprogramowania.
Trojan jest to oprogramowanie które omijając zabezpieczenia systemu pozwala autorowi oprogramowania wgrać do systemu co tylko chce.
Poniżej podamy strony z linkami do oprogramowani darmowego które pozwoli nam pozbyć lub uchronić nas przed tego typu przykrościami i nie chodzi mi tutaj o komercyjne oprogramowanie. 



Adware
Adware firmy Lavasoft jest chyba pierwszym tego typu oprogramowaniem do Adaware wykrywa i usuwa zagrożenia typu spyware, adware, trojany, hijacker, dialery, malware software, keylogger i rootkity.
Wszystkie tego typu zagrożenia mogą być rozpoznawane oraz usuwane ale należy pamiętać o aktualizacji tego typu oprogramowania. W wersji PLUS która jest płatna wykrywa i usuwa także virusy.


Microsoft Defender

Microsoft Windows Defender dla Windows XP and 2003 jest dostępny za darmo dla legalnych użytkowników jeżeli posiadacie wersję 64bit Windows należy ściągną wersję odpowiednią czyli 64 bitową.

Spybot Serch&Destroy

Jeden z najlepszych programów do wykrywania i usuwania jest aktualnie za darmo. Wykrywa i usuwa zagrożenia typu spyware, adware, trojany, hijacker, dialery, malware software, keylogger. Działa pod Windows



SUPERAntiSpyware -- AntiAdware, AntiSpyware, AntiMalware







Ten Anty-spyware przeszukuje dyski pamięci zewnętrzne pamięć w komputerze i rejestry pod kontem adwarów spywarów trojanów robaków i innych zagrożeń.








SpywareBlaster




Ten fajny program chroni przed szpiegami w przeglądarkach specjalną wersją zagrożeń napisanych przy pomocy technologi ActiveX controls które mogą się wkraść do naszej przeglądarki. Ten program także blokuje cookie z większości stron które są znane ze szpiegowania. 






środa, 16 lutego 2011

Kable do sieci informatycznych UTP S-UTP S-STP

Kable typu "ethernet" zadomowiły się w naszych mieszkaniach na dobre. Już prawie każdy wie jak je podłączyć do komputera żeby połączyć się z internet a niektórzy nawet wiedzą jak taki kabelek "zarobić" jak się urwie połamie, nawet bez fachowej zaciskarki ;-).

W poniższym artykule postaram się pokazać różnice pomiędzy różnymi typami tego rodzaju kabli oraz dla kogo lub dla jakiego typu sieci się przydadzą.

UTP
Kable typu UTP - (Unshieldet Twisted Pair) (Nieekranowana Para Skręcona)
Popularna skrętka wykorzystywana jest do kablowania popularnych sieci komputerowych Ethernet od 10/100/1000Base-T. Okablowanie w standardzie 5e posiada przepustowość do 100 MHz, co pozwala wykorzystywać tego typu kabel do sieci GigabitEthernet.



STP
Kable typu STP - (Shieldet Twisted Pair)




S-UTP
Kable typu S-UTP 

S-STP




Porównanie niektórych starych i nowych skrótów dotyczących kabli według standardów ISO/IEC 11801:

Stara
Nazwa
Nowa
Nazwa
Ekranowanie
Kabla
Osłona
pary
UTPU/UTPbrakbrak
FTPF/UTPfoliabrak
STPU/FTPbrakfolia
S-FTPSF/UTPfolia, plecionkanone
S-STPS/FTPplecionkafolia

Plecionka z drutu miedzianego

Przyjmowane oznaczenia to:
  • U – nieekranowane (ang. unshielded)
  • F – ekranowane folią (ang. foiled)
  • S – ekranowane siatką (ang. shielded)
  • SF – ekranowane folią i siatką
Kategorie skrętki wg europejskiej normy EN 50171:
  • klasa A – realizacja usług telefonicznych z pasmem częstotliwości do 100 kHz;
  • klasa B – okablowanie dla aplikacji głosowych i usług terminalowych z pasmem częstotliwości do 4 MHz;
  • klasa C (kategoria 3) – obejmuje typowe techniki sieci LAN wykorzystujące pasmo częstotliwości do 16 MHz
  • klasa D (kategoria 5) – dla szybkich sieci lokalnych, obejmuje aplikacje wykorzystujące pasmo częstotliwości do 100 MHz;
  • klasa E (kategoria 6) – rozszerzenie ISO/IEC 11801/TlA wprowadzone w 1999, obejmuje okablowanie, którego wymagania pasma są do częstotliwości 250 MHz (przepustowość rzędu 200 Mb/s). Przewiduje ono implementację Gigabit Ethernetu (4x 250 MHz = 1 GHz) i transmisji ATM 622 Mb/s;
  • klasa EA (kategoria 6A) – wprowadzona wraz z klasą FA przez ISO/IEC 11801 2002:2 Poprawka 1. Obejmuje pasmo do częstotliwości 500 MHz;
  • klasa F (kategoria 7) – opisana w ISO/IEC 11801 2002:2. Możliwa jest realizacja aplikacji wykorzystujących pasmo do 600 MHz. Różni się ona od poprzednich klas stosowaniem kabli typu S/FTP (każda para w ekranie plus ekran obejmujący cztery pary) łączonych ekranowanymi złączami. Dla tej klasy okablowania jest możliwa realizacja systemów transmisji danych z prędkościami przekraczającymi 1 Gb/s;
  • klasa FA (kategoria 7A) – wprowadzona przez ISO/IEC 11801 2002:2 Poprawka 1. Obejmuje pasmo do częstotliwości 1000 MHz;